
Samordnare av den internationella mammagruppen - som ska ge stöd för inlärning av svenska som modersmål - är Lena Normén-Younger, SWEA Vancouver. Här tillsammans med sönerna Thor och Wilde. Foto: Privat
SWEA startar internationell mammagrupp |
Ett nytt internationellt SWEA-projekt ska stötta svenska som modersmål för utlandssvenska barn.
Det är underbart att bli mamma. Och svårt. Ännu mer komplicerat kan det bli om man bor utomlands och får barn med någon från ett annat land med en annan kultur och ett annat språk. Speciellt om man vill lära sitt barn svenska i en familj där flera språk finns.
Det finns många fördelar med att prata svenska om mamma gör det. Modersmålet har stor betydelse för barnets identitet och självkänsla. Det är också grunden för barnets förmåga till inlärning. Det finns studier som visar att de språk man lär sig under barndomen är de som ligger närmast känslorna. För att kunna kommunicera väl och förstå ditt barn så är det därför en styrka att tala ditt eget språk.
I Sverige finns hemspråksundervisningen som stöttar våra invandrare att behålla sitt eget språk. Svensk forskning visar att barn till invandrare, som talar ett annat språk än svenska hemma till och med gör bättre ifrån sig, om de deltar i hemspråksundervisningen.
För oss svenskar som är invandrare utomlands finns oftast inte möjligheter att studera svenska i den vanliga skolan. Svenska Skolan är ett utmärkt alternativ. Tyvärr går många barn i denna bara ett par år. När den vanliga skolan accelererar takten kan det vara svårt att få tiden att räcka till till både läxläsning, sport och svenska skolan. Vad händer sedan?
Studier i Sverige visar att om barnet inte deltar i hemspråksundervisning kan det halka efter i den vanliga skolan. Grunden för svenskan skapas bäst hemma. Svenska Skolan är ett bra kompliment, men det är oftast ditt eget intresse för svenskan och motivation att lära ut det som avgör om ditt barn kommer att kunna behålla svenskan som sitt modersmål.
Inom SWEA startar vi nu en internationell mammagrupp, som ska stötta dig som vill att dina barn både ska prata och förstå svenska. Målet med gruppen är att hitta verktyg som kan hjälpa dig stå på dig, vara konsekvent och utveckla ditt egen förhållningssätt till barnet, så att du kan motivera ditt barn ännu mer att använda svenskan.
Vi är också i färd med att utveckla ett samarbete med olika lingvistiska institutioner på svenska universitet som ska hjälpa oss att kartlägga kunskaperna och behoven hos våra SWEA-barn på olika sätt.
Projektet kommer också att ta upp andra saker som kan vara utmaningar i andra länder. Skillnader i syn på barnuppfostran, inlärning i skolan och generella värderingar kommer också att diskuteras inom gruppen. Vi hoppas även kunna skapa olika medlemsrabatter som kan underlätta användandet av svenska barnprodukter (böcker, DVD:er, kläder med mera).
Själv har jag bott i Vancouver sedan 2001, varit medlem i SWEA Vancouver sedan 2002 och har precis avslutat en tvåårsperiod som dess ordförande.
Jag har två små söner som är sex och fyra år gamla. Thor och Wilde pratar och förstår svenska tack vare många svenska kompisar i Vancouver med omnejd, sina au pairer, långa sommarlov i Sverige med mormor och kusinerna Viggo, Hugo och Måns, många besök i Orange County hos kusinerna Moa och Max, samt en envis mamma som älskar svenska och vill ge dem möjligheten att kunna vara i Sverige på samma villkor som andra svenska barn. Jag bloggar om Kanada och svenska som modersmål.
Om du är intresserad av att få mer information om det här SWEA-projektet, eller kanske till och med vill vara med och arbeta i en styrgrupp, kontakta mig, Lena Normén-Younger på e-post lnormen (at) shaw.ca. Sweor med expertis i forskningsmetodik, PR och svenska är särskilt välkomna.
Text: Lena Normén-Younger, SWEA Vancouver |
|
 |