SWEA International
För medlemmar
SWEA i ett nötskal
SWEA in English
Tyck och tänk
Medlemsregistret
Stipendier & ÅSK
Medlemsförmåner
SWEA-produkter
SWEA-Nytt
SWEA Forum
SWEA Guiden
Hänt i SWEA-land
Anslagstavlan
Lediga jobb
Webbredaktionen
SWEA Kansli
Du måste vara inloggad med kanslibehörighet för att kunna se dessa sidor.

office (at) swea.org
Användarnamn
Lösenord
Netikett & skräppost
Sverigevädret
Sverigevädret
Aktuellt
Ledig tjänst
Halvtidsjobb som Executive Director på SACC-DC.
Kom med till Kosta/Orrefors/Bodas outlet
Den 24 maj bjuder Britt Apell från SWEA Philadelphia på laxsmörgåsar och kaffe med kakor.
Folkmässa i St. Augustana-kyrka
Det kändes fint att veta att vi i SWEA bidragit till denna konsert med en donation från vår stipendie- och donationskommitte.
SWEA Internationals grundare, Agneta Nilsson får honorärtitel i SWEA
Nordisk Midsommarpicknick
Söndagen den 24 juni.
Läs om årsmötet i pressen
Årets Svenska Kvinna 2012 och stipendiater utnämnda
Regionmöte i Philadelphia
19-21 oktober.
Svenska Kyrkan
arrangerar "Retreat" för själen
Biblioteket
Öppet för utlåning kl. 11-14 den första lördagen i varje månad, utom juli och augusti.
Filmklubben
Den sista torsdagen i månaden kl 18:30 tittar vi på film!
Syföreningen
träffas under dagtid hemma hos varandra en gång i månaden
SWEA DC i nyheterna
Svenska Ambassaden
Svenska kyrkan
Svensk gudstjänst första söndagen i varje månad kl 08:30
Washington DC Area väder
Till arkivet


SWEA DC Runs for the Cure

Lördagen den 4 juni, kl. 07:45

Nu är det snart dags för Susan G. Komen Global Race for the Cure igen!

SWEA ska även i år delta i Susan G. Komen Global Race for the Cure och vi hoppas att så många som möjligt vill vara med och delta och samla in pengar för ändamålet. Tillsammans kan vi hjälpa till och sätta stopp för bröstcancer och samtidigt ha en rolig dag tillsammans!

Den 4 juni samlas tiotusentals människor vid National Mall i Washington DC för att visa sitt stöd för den globala rörelsen mot bröstcancer. Majoriteten av pengarna som samlas in för detta ändamål stannar inom Washington-området och bekostar lokala undersökningar, behandlingar och utbildningsprogram för de mest utsatta grupperna i samhället som annars saknar dessa resurser.

Förra året var första gången som SWEA deltog med ett lag och det gick över alla förväntningar. Tillsammans samlade vi in över $1,000 och hamnade i Top 10 i kategorin International/Embassy Teams! Det är verkligen inte illa för vårat första år i Race for the Cure. I år hoppas vi på fler deltagare och ännu mer insamlade pengar till kampen mot bröstcancer. Det spelar ingen roll om icke-medlemmar vill vara med i vårat lag. Desto fler desto bättre, eftersom alla insamlade pengar går till samma syfte och gynnar vårat lags totala insamlade summa.

För att registrera dig, gå till GlobalRacefortheCure.org, klicka på "Join a Race Team" och sök efter vårat lag som heter "SWEA DC".

Varje registrerad deltagare (som inte redan fått en t-shirt) får en fin SWEA DC t-shirt att ha på sig på loppet.

Alla åldrar och fitness-nivåer är välkomna att delta. Det kostar $45 att delta i loppet som springare och $40 att delta som gångare.

Om du inte har möjlighet att personligen delta i loppet så kan du fortfarande delta genom att registrera dig som ?Sleep in for the Cure? eller helt enkelt visa ditt stöd genom att göra en skatte-fri donation via vårat lags webbsida. Du kan även donera direkt via paypal länken nedan, alla donationer går oavkorttat till Susan G. Komen's Organization for the Cure i SWEA DC's namn.

Mer information om tid och plats där vi träffas skickas till alla deltagare vid ett senare tillfälle.