 |
SWEA KANSLI |
|
Du måste vara inloggad med kanslibehörighet för
att kunna se dessa sidor.
office (at) swea.org |
|
 |
SWEA - skräppost |
|
Vi som arbetar med SWEA uppskattar kontakt med omvärlden. Våra e-postadresser på den här webplatsen ska däremot inte användas för massutskick i försäljningssyfte.
Läs mer >>> |
|
 |
 |
SVERIGEVÄDRET |
|
|
|
|
 |
 |
SWEA International ställde Madeleine Svensson mot väggen och fyrade av 17 frågor till en Swea
Hur länge och var har du bott utomlands? Jag har bott 10 år utomlands, i Tyskland och i Kina.
Vad gjorde du innan - i Sverige? Jag studerade och arbetade sedan som ekonom.
Vilken är den största förändringen? Det är svårt att svara på, jag vet inte om förändringen egentligen ligger i utlandsflytten eller om det är livet i sig som ständigt bjuder på stora förändringar var du än i världen befinner dig. |
 |
 | Vilka är fördelarna med att bo utomlands? Den största fördelen är förståelsen för den mångfaldiga värld vi lever i som det ger hela familjen, genom alla människor som vi har förmånen att få lov att möta.
Har du upplevt några nackdelar och i så fall vilka? Att vi missar den vardagliga kontakten med nära och kära i Sverige.
Hur ser din vardag ut? Jag sänder barnen till skolan, tränar, spelar tennis eller simmar, i Shanghai blir det inga promenader eller joggingrundor utomhus. Sedan hamnar jag framför datorn och ägnar mig åt SWEA-arbete och mitt nystartade företag. Någon dag i veckan är jag engagerad i olika projekt på barnens skola.
 Madeleine firar svensk midsommar med dottern. |
 |
Eftermiddagarna går till barnens aktiviteter och läxor. På kvällen när barnen somnat pysslar jag gärna hemma, om jag inte hamnar framför datorn igen fram till maken förhoppningsvis dyker upp.
Vad gör du helst på fritiden? Jag är helst tillsammans med min familj, tillsammans med dem reser jag gärna till nya såväl som välbesökta platser, åker skidor eller njuter av sommarlivet i Sverige.
Beskriv en lyckad fest. Glada vänner från hela världen, massor av musik, god mat och dryck, festen startar säkert med sång och en svensk nubbe.
| Vad är du bäst på? Jag har lätt för att anpassa mig till nya situationer. Jag är mycket effektiv (när jag tycker det är kul).
Och sämst? Jag har noll tålamod och trista saker har jag mycket svårt att få gjorda.
Du och SWEA När blev du Swea? En riktigt obotlig Swea blev jag på mitt första världsmöte som var i Amsterdam 2007. Innan dess hade jag varit medlem i flera år.
Varför?
 På SWEAs världsmöten knyts kontakter över kontinenter. Här är Madeleine (i rött till höger) på årsmötesmiddag i Amsterdam 2007.
Vad är din uppgift i SWEA just nu? Regionordförande i Asien.
Vem, nu levande eller i världshistorien, skulle du helst vilja bjuda till ett SWEA-möte? Alla de Sweor och icke Sweor som har en tokig bild av SWEA.
Berätta om ditt roligaste SWEA-minne. Det finns massor av roliga saker som jag fått uppleva i SWEA-land. Men mitt bästa minne är när SWEA Frankfurt/Heidelberg efter ett telefonsamtal förde mig samman med en tjej som skulle komma att bli en av mina bästa vänner och tillhöra de människor som betytt allra mest för mig.
Vad har vi glömt att fråga? Hur många gånger har du flyttat de sista 10 åren?
Vad skulle du ha svarat? Åtta gånger, min 6-åriga dotter har flyttat fyra gånger. Så ni kan kanske föreställa er hur viktigt SWEA har blivit för mig!
Läs om fler sweor >>> | |
[
2008-09-15
]
Välkommen till Washington! SWEA Washington, DC bjuder in till världsmöte 2009. Klicka här för all den senaste informationen, direkt på världmöteswebben! |
 |
| Läs mer >>> |
|
 |
 |
|
 |
 |
|
 |
 |
AKTUELLT |
|
|
|
 |
|