FÖR MEDLEMMAR
Diskussionsforum
SWEA-guiden
Webbguiden
Medlemsregistret
SWEA International
SWEA KANSLI
Du måste vara inloggad med kanslibehörighet för att kunna se dessa sidor.

office (at) swea.org
Användarnamn

Lösenord
SWEA - skräppost
Vi som arbetar med SWEA uppskattar kontakt med omvärlden. Våra e-postadresser på den här webplatsen ska däremot inte användas för massutskick i försäljningssyfte.

Läs mer >>>
SVERIGEVÄDRET

Första träffen
15 september 2007 i Tampa

Efter en sommar av planerande och ett ivrigt sökande efter svenskor i vårt område så hade vi äntligen vårt första informations- och rekryteringsmöte. Vi skulle fika tillsammans och rösta på namnet, tillsammans med information om SWEA Int. och vår blivande avdelning. Vi hade broschyrer och tidningar på borden, som kansliet skickade till oss inför mötet. Vi hade en laptop som visade en powerpoint som finns på kansliet sida. Vi var riktigt Swea-proffsiga!

Men vi var ännu inte en legitim avdelning, utan det var det som var målet med vår träff. Med doften av kaffe och något gott att äta till, fick tjejerna sin information. Innan mötet ringde Ninni, SWEA Int. vice ordförande, till mig (Malin) och önskade oss lycka till och ville veta hur många som skulle komma. Vi var 15 glada, blågula tjejer som träffades,13 blev medlemmar innan mötet var slut. Vi hade fått flera ansökningar per post och mail också inför denna dag. Vi hade som krav att vara 25 stycken medlemmar varav större delen nya medlemmar för att få starta... Vi var 23 st när måndagen kom. I brevlådan den dagen låg 3 ansökningar till! Jippi, vi var 25 och kunde äntligen starta SWEA Tampa Bay.


 


Svensk filmafton
20 september 2007

Vi hade en väldigt trevlig kväll hemma hos Li i Tampa då vi träffades på en filmafton i äkta SWEAanda, kex och ost samt Kay Pollaks Oskarsnominerade film "Så som i himmelen".

Speciellt roligt var det eftersom två av tjejerna personligen känner Kay Pollak. Solveig jobbade tillsammans med honom på Sveriges Radio då Sverige för många år sedan övergick från en till två kanaler. Rebecca är personlig vän med Kay och ska berätta för honom att vi tyckte att filmen speglade en lite Norrländsk by, det svenska samhället samt människor i allmänhet till pricken och samtidigt hade flera komiska poänger som vi högljutt skrattade åt. Dessutom blev vi alldeles betagna av musiken och Helen Sjöholms fantastiska sångröst.



 

AKTUELLT
NYHETER FRÅN VÅR ORDFÖRANDE
Vänligen LÄS!
Nytt [2008-04-30]
MEDLEMSNYHETER
Nytt [2008-05-09]
Gynna våra Sponsorer, de gynnar oss!
SVENSKA SKOLAN I TAMPA BAY
Tar nu emot anmälningar inför HT08
Medlemmar rekommenderar
Letar ni efter en lokal tjänst såsom bilmekaniker, trädgårdsmästare, affär med svenska delicatesser, kanske en Swea-syster har rekommenderat var vi ska gå.
ANNONSSIDAN
Här kan man annonsera om allt mellan himmel och jord (nästan) men titta in här så ser ni träningsredskap till salu, B&B sökes, motorcykel som behöver säljas. Det ändrar sig alltid så kom hit ofta. Kanske det du söker finns just här!
SWEA International Nyheter
Till arkivet
© Copyright SWEA International, Inc - 5928 Balfour Court, Suite B - Carlsbad, California 92008 - USA - E-post: office (at) swea.org