|
.jpg)
Roliga Roslagen
Årets Sverigeresa gick av stapeln ute i Roslagen och Norrtälje var vår samlingspunkt.
Norrtäljes turistchef hjälpte oss med att boka ett fantastiskt och sprillans nytt hotell, Åtellet. Sanna Fagerström fick uppleva en invasion av Sweor - och alla våra av-till-ombokningar - men med ett glatt leende och tålamod öppnade hon och hennes fantastiska personal stora famnen för oss.
Norrtälje med sin lilla kanal ner till hamnen och dess små gator ger karaktär av en gammal semesterstad. Där kämpade guider och vår egen Hans G Stergel med att överrösta oss och fylla oss med kunskap och minnen. Vi tog snabbt över med vårt tjatter, skratt och nyfikenhet. Vi tillbringade tre sommardagar tillsammans och uppslutningen var lika stor som vanligt. Ett kärt återseende för oss som bara ses dessa dagar om året och delar mångårig SWEA-vänskap.
Vi vandrade i Taubes och Ferlins fotspår, vi for till Åland den enda dagen det var regn och storm och somliga kroknade tyvärr innan avfärden. Det blev inte riktigt den underbara njutning av Stockholm yttre skärgård som Mona Tumba och jag hoppats på vid planeringen men vi avnjöt en sagolik lunch. Väl tillbaka vandrade vi till Albert Engströms Museum och hans ateljé som ligger på en klippa i Grisslehamn där de gjort en fenomenal utställning om Rospiggens liv och sånger förr och nu.
Vår sista dag tog Eva Rohde emot oss på sitt Pensionat Granparken, precis som pensionat var förr och med härlig atmosfär. I glad stämning for vi till Penningbys Slott där den vackra Roslagsnaturen etsade sig fast i minnet. Färden gick vidare till kulturhistoriska Länna Bruk med prästgården från 1700-talet och den medeltida kyrkan där vi kände historiens vingslag och njöööt. Sweorna avslutade som vanligt med Den blomstertid nu kommer och inte ett öga var torrt.
Vårt avskedstagande blev middagen på gamla M/S Norrtälje där alla bångstyriga, ystra Sweor fick fångas in i ledband med knutar (som barnen i Humlegården ungefär) och föras ombord. Vi avtackades och tackade varandra under ett väldigt hallå men i glädje och vänskap. Vi lämnade stafettpinnen för den årliga Sverigeresan vidare till Eva von Usslar och Hälsingland 2010. Natten avslutades med balett i hotellets entré ? men det är en annan historia. Roslagsresans överskott enades vi om att överlämna i gåva till SWEA International för att bidra till uppdateringen av webbsidan, som gagnar alla oss Sweor.
Tack för att Ni finns - vi ses ute i världen!
Stor SWEA-kram Ettan Bratt, SWEA Stockholm BILD: Kerstin Alm
|