|
Resumé hösten 2010
Nedan kan ni läsa om våra trevliga aktiviteter som vi arrangerat år 2010. Vi lägger alltid den sista aktiviteten först.
Trevlig läsning!
|
|
Vad är problemet?(2010-11-16)
Tisdagen den 16 november samlades ett 20-tal Sweor hemma hos Ninna Eriksson för att lyssna på Ulla Melchior.
När vi kom serverades mousserande vin och tilltugg, bl.a. små formar med kräftstjärtar i chili och och anklever med hallonsylt.
Ula hade riggat upp med "kanonen" och visade bilder under föredraget.
Ulla berättade om Belgiens historia från 1830 och att diskussion mellan frankofoner och flamländare började redan då.
Deras olikheter inom religion, språk, kultur m.m. är grunden till att Belgien än idag inte kan enas.
Idag finns ingen regering utan Belgien styrs endast av en tillförordnad "regering" som sköter det mest nödvändiga inom administration m.m.
Kommer Belgien att delas? Ulla hade inget svar på varken problemet eller delningen av Belgien och ingen är väl säker på vad som kommer att hända.
Det stora problemet är Bryssel som till 90 procent är fransktalande och frågan är hur huvudsstaden i så fall skulle delas upp!
Vi följer nu med spänning utvecklingen i vårt "nya hemland" och tyvärr är även ekonomin rejält i gungning.
Ulla höll ett mycket intressant och inspirerande föredrag och vi tackade Ulla med en rosa julstjärna. |
|
SWEA Golf (2010-10-04)
Vi blev 8 enthusiaster som gick ut på ett lite duggregnigt Waterloo, men det klarnade dock upp mer och mer under dagen och vi fick en helt fantastisk dag i stålande sol och ca 23 grader.
Banan (le Marache) var i ett fantastiskt skick men tyvärr något tung på grund av allt regn som fallit de senaste dagarna. Det svåraste denna dag var nog greenerna som var oerhört svårputtade.Till slut tog Tove hem SWEA-pokalen tätt följd av Camilla.
Resultat:
1:a Tove Gjessing 34 P
2:a Camilla Eriksson 32 p
3:a Pia Bråberg 26 p
4:a Anne-Marie Jackson
Närmast hål på hål nr 15 var Ewa Nordström
Längst på 2 slag på hål nr 8 var Camilla Eriksson
Efter spelet åt vi en gemensam lunch och de glada pristagarna tackade organisatörerna för en härlig dag.
Text: Ninna Eriksson
|
GENT(2010-09-23)
Den 23 september åkte ett gäng Sweor till Gent för en giudad tur. Turen startade på Botermarkt mitt i Gents historiska centrum. Vår guide berättade att Gent är en livfull stad, inte minst tack vare dess Universitet. Staden har dessutom fler gågator i centrum än andra belgiska städer, vilket är trevligt och gör den lämplig för sightseeing.
Gent hade sin verkliga storhetstid under 1200-1300 talet då textilhandeln fick staden att blomstra, och gjorde den till en av de mer inflytelserika i Europa. Under 1700- och 1800-talet blev Gent ett stort industricentrum genom dess många spinnerier.
Vår promenad fortsatte mot Sint Baafskathedraal en gotisk katedral från 1200 talet. Mitt emot katedralen ligger Sint Baafsplein från 1313, som är en stolt symbol över stadens oberoende. Tornet har en drake på toppen som vakar över staden. Det finns även ett tredje torn som ligger på rad med de andra. Det tillhör kyrktornet i Sint Niklaaskerk.
Vi gick vidare mot Stadhuis (stadshuset) som är en speciell byggnad eftersom en del av fasaden är i sengotisk arkitektur och en annan del i renässans stil.
Vi passerade även en ?grafittigränd?. Gent har upplåtit en gata till stadens alla unga grafittimålare för att dessa skulle ha någonstans att uttrycka sin konstform på. Det har varit mycket framgångsrikt, vi såg i alla fall inte grafitti någon annanstans. Fasaderna längs denna gata ändrar ständigt uttryck.
Vi gick även förbi den gamla slaktarmarknaden (Vleeshuis), en byggnad vars tak byggdes av båtbyggare pga brist på snickare. Taket sett från insidan förde onekligen tankarna till ett båtbygge. Idag är det enda som minner om forna tiders slaktarhus de präktiga ?Ganda hams? som hänger från taket (de är riktiga men behandlade på ett speciellt vis). På St Michaelsbridge över floden Leie, har man en perfekt vy över vackra Graslei, en pittoresk gata med gilleshus från 1100-talet. Bakom en av dessa gamla fasader döljer sig ett modernt lyxhotell, vilket invånarna protesterade emot och många juridiska konflikter har följt.
Borgen i centrala Gent heter Gravensteen (Grevarnas borg), och de äldsta delarna är från 1100-talet. Den var länge Gents viktigaste befästning.
Den guidade turen avslutades på Vrijdagsmarkt (fredagsmarknaden), där vi också passade på att äta en god lunch med lokala maträtter. Sedan var det dags för oss att vända hemåt igen efter en mycket trevlig dag. Gent är absolut värd fler besök.
Text: Karin Persson
|
|
 |