Sweor från Holland på regionmöte i Marbella
Vi var 6 stycken glada Sweor som i slutet av september reste ner till soliga och varma Marbella för att vara med på SWEAs regionmöte. Speciellt kul var det att Carin Johansson var med. Vår medlem som nu flyttat ner till konsulatet i Turkiet.
Vi tillhör region VEMA (västra Europa+Mellanöstern+Afrika) som förutom Holland har ytterligare 11 SWEA avdelningar med.
Barbro Hilwig, vår ordförande, ägnade två hela dagar åt möten där man rapporterade om avdelningens verksamhet samt utbytte erfarenheter och idéer om vår gemensamma verksamhet. Under en del av mötet var också Gunilla Léons, Eva Kars och undertecknad med som åhörare. Det är alltid intressant att lyssna på kloka kvinnor som i en vänlig atmosfär och under bra ledning genomför formella möten.
När Barbro satt i möte var vi andra ute på trevliga utflykter till bl.a. Malaga, bergsbyar och Gibraltar. Det finns mycket fint att se och uppleva.
SWEA Marbella hade ordnat middagar med olika teman varje kväll och det var varje gång lika spännande att se vilken bordsplacering de hade tänkt ut. Varje kväll kom man tillsammans med nya Sweor och det bjöds på mycket skratt kan jag lova.
Margaret Sikkens Ahlquist