SWEA Arizona välkomnar svensktalande kvinnor över 18 år, både nyinflyttade eller arizonaboende sedan länge. Vårt mål är att hjälpa varandra, utbyta erfarenheter, främja den svenska kulturen, det svenska språket, samt ha trevligt tillsammans.
SWEA Arizona sänder medlemmarna ett nyhetsblad varje månad med programkalender och annan nyttig information. Som medlem kan du ta del i alla våra program och aktiviteter genom att skapa och upprätthålla svenska traditioner, få tips och råd från dina nya 'vänninor' i din nya (eller nuvarande) hemstat Arizona. Det finns otroligt många möjligheter att ha det trevligt och roligt tillsammans.
Vi hoppas att du kontaktar oss och vi ser dig snart på ett av våra program som medlem i gänget SWEA Arizona.
SWEA Arizona startade 1986 och idag är vi ca 100 aktiva medlemmar. Många av våra medlemmar har bott i Arizona länge och är en enorm resurs för nyinflyttade till Arizona.
SWEA Arizona har en omfattande programverksamhet, samt många olika intressegrupper som träffas regelbundet. Några av våra återkommande program är; årsmöte med ärtsoppa, semmelfika i februari, påskmiddag, ökenvalborgsfirande, vårlunch i maj, oktober kräftskiva, svensk julmarknad med luciafirande, för att nämna några av våra program. Vi har även en bokklubb , syjunta, mammagrupp, hikinggrupp och Swea Young som arrangerar månads träffar.
SWEA Arizona sänder ett nyhetsblad varje månad med programkalender och annan nyttig information. Som medlem i SWEA tar du del i våra program och aktiviteter att skapa och upprätthålla svenska traditioner, få tips och råd från dina nya vänninor i din nya (eller nuvarande) hemstat Arizona. Det finns otroligt många möjligheter att ha det trevligt och roligt tillsammans.
Vi hoppas att du kontaktar oss och besöker något av våra program.
Styrelsen i SWEA Arizona