|
Kära Sweor,
Här kommer vårt november-program, detta blir en månad med mycket konst och det behöver vi säkert för att stimulera våra trötta sinnen.
Torsdagen den 4 november kl 18.30 kommer konstnärinnan Eirene Efstathiou att visa oss sin utställning Customer/Value/Service. Litografier, träsnitt, teckningar och målningar som handlar om vårt kollektiva minne och hur vi uppfattar vår samtida historia genom bilder och media. Vi träffas på EMST (Moderna Museet), Vas Georgiou Β 17-19 och Rigillis (nära Trumanstatyn). Inträdet är 3€ (över 65 år gratis). Efteråt går vi ut och äter på den traditionella tavernan Karavitis som ligger i hörnet av Arktinou och Pafsaniou i Pangrati. Anmälan senast den 3 november till Marie Mauzy.
I utställningen "Woman as Muse" visas kvinnan upp i alla sina roller som mor, älskarinna, musa och vän. Tisdagen den 9 november kl. 11.00 möts vi vid Herakleidonmuseet på Herakleidon 16 i Thissio för att se hur kända internationella konstnärer som Matisse, Picasso, Dali och Klimt och grekiska målare som t.ex. Spyros Vassiliou och Yiannis Moralis har inspirerats av den kvinnliga formen. Inträdet är 6€ (över 65 år 4€). Anmälan senast den 8 november till Christina Vandoros.
Vet ni vad Caipirinha och Feijoada är? Fredag den 12 november kl 18.00 kommer Regina Tassitano att berätta om brasiliansk kokkonst och traditioner. Vi gör drinkar, lagar mat och bakar bröd och får tips på var vi kan få tag i ingredienserna i Aten. I bakgrunden spelar vi brasiliansk musik och video. Kostnad 10€ och observera att maxantal är 10 pers, så här gäller "först till kvarn"... Vi träffas hemma hos Marie Mauzy i Plaka. Anmälan görs till Marie senast den 10 november.
Tisdagen den 16 november kl 13.00 har vi tänkt besöka Archelon Sea Turtle Rescue Centre. Den svenska volontären Ida som jobbar där kommer att berätta och visa oss runt. Vi träffas vid spårvägsstationen Dimarchio i Glyfada. För mer information kan du gå in på deras hemsida www.archelon.gr och titta. Anmälan görs till Birgitta Koniali senast den 12 november.
George Tzaneris har till sitt galleri Genesis i Kolonaki bjudit in 17 unga svenska konstnärer och skulptörer. Utställningen som han kallar ?Absolut Svenskt ? har vernisage tisdagen den 23 november kl 19.30. Här har vi möjlighet att själva njuta av svensk konst och samtidigt chansen att göra reklam för det svenska hos våra vänner. Vi hoppas också på att kunna anordna en mer informell träff med några av konstnärerna, men mer information om det senare. Har du frågor hör av dig till Charlotte Klippmark.
SWEAs alltid lika populära julmiddag kommer i år att hållas onsdagen den 8 december. Vi kommer att skicka mer information, men skriv in det redan nu i den oftast så fulltecknade decemberkalendern.
Många varma hälsningar
Styrelsen
Kom ihåg Skandinaviska Kyrkans Julbasar den 18 - 21 november!
|