GODAHOPPSUDDEN OCH PINGVINKOLONI
Vi tog bussen till Godahoppsudden som är Afrikas syd-västligaste punkt.
Den först västerlänning som rundade udden var portugisen Bartolomeu Diaz, 1488. Han gav udden namnet ?stormarnas udde? av alla vindar och strömmar som gjorde det mycket svårt att runda udden. Men detta namn bytte man för att det skulle låta bättre till Godahoppsudden.
Kapstaden grundades 1600-talet som en bunkringshamn Holländska Östindiska Kompaniet. Regionen koloniserades sedan av Holland.
Efter att ha tittat på udden åker vi vidare till en pingvinkoloni. Detta område är skyddat för att hjälpa pingvinerna att överleva. Just när vi kommer håller de på att tappa sina vinterfjädrar och det är dun överallt. Vissa av pingvinerna ser väldigt roliga ut med sina halvburriga kroppar.
Lunch äter vi på en resturang brevid havet där vi sitter ute och äter fisk. Lite komiskt eftersom vi har blivit tillsagda att inte ta med mat ut från bussen då det finns mycket babianer i området och dessa kan bli väldigt agressiva när de känner lukten av mat. Så klart kommer det en hel babianflock som hoppar ner över resturang taket och letar efter nåt gott att äta. Personalen var snabb på att plocka undan tallrikar men trots det blev det en hel del tumult när en stor babianhanne hoppade ner på ett av sweornas bord. Ganska roligt dock!
|