Välkomna till Swea Madrid!
SWEA Madrid är numera en underavdelning till SWEA Barcelona och vi är glada att på detta sätt få ett mycket större kontaktnät. Vi kommer fortfarande att annordna aktiviteter här i Madrid men vi hoppas även kunna göra något ihop med sweorna i Barcelona. Detta betyder också att medlemsavgiften numera betals in till Barcelona. Mer iformation om konto och blanketter hittar ni under medlem. För er som redan har varit medlemmar i SWEA Madrid måste även en överflyttningsblankett fyllas i och skickas till SWEA Madrids kassör Carina Persson. Denna hittar ni också under medlem.
Gå gärna in och titta på SWEA Barcelonas hemsida:
www.swea.org/barcelona
Swea är organisationen för svenska kvinnor i utlandet eller som min käre manlige kollega utryckte det:
keep on trucking så kan du snart ha din telekonferens med "USA ladies of
foreign birth living in a different country but working with people from the
same country but are in fact togehter with a boyfriend from a lot of
countries but parents in the native country and friends in many countries
and spends their vacations in four or more countries but still love their
own country"
Visst är det väl så? Har man en gång flyttat så har man till slut sina rötter på alla möjliga håll? Och det spelar ingen roll var man bor eller har bott, för visst kommer vi alltid att älska vårt eget land!
BED AND BREAKFAST I MADRID
För alla er Sweor, var ni än befinner er, om ni är ute och reser i Spanien och behöver nånstans att bo så har vi två Sweor här i Madrid som hyr ut rum. Det är Kerstin Glöckner och Hedvig Ekstrand. Om ni är intresserade så hör gärna av er till oss på mail: christinaprag(at)yahoo.se så lotsar vi er vidare.
|