SWEA International
För medlemmar
SWEA i ett nötskal
SWEA in English
Tyck och tänk
Medlemsregistret
Medlemsförmåner
SWEA-produkter
SWEA-Nytt
SWEA Forum
SWEA Guiden
Hänt i SWEA-land
Stipendier
Lediga jobb
Meddelande från Webbredaktionen
SWEA Kansli
Du måste vara inloggad med kanslibehörighet för att kunna se dessa sidor.

office (at) swea.org
Användarnamn
Lösenord
Netikett & skräppost
Sverigevädret
Sverigevädret
Aktuellt
Regionsmöte i Hong Kong Oktober 2010!
Sista anmälningsdagen är den 10 juni. Är du intresserad att följa med, skicka då e-post till japan (at) swea.org
Nippon News
Klicka här för att läsa senaste nytt om SWEA Japan
Tokyo program!
Höstens program kommer snart! Klicka för att se vårens program.
Ordföranden har ordet
Klicka här för det senaste nyhetsbrevet (AUG 2010)
Fadderverksamhet
Om du är ny i Tokyo och vill ha kontakt med vår fadderansvarige, klicka här
Till arkivet


                                                                                                                    Foto: Mia Pettersson

Välkommen till lokalföreningen SWEA Japan!

SWEA Japan ingår i SWEAs Asienregion och har funnits i Tokyo sedan 1988.  Vi är idag ca 50 medlemmar och fungerar som ett kontaktskapande, socialt och stöttande nätverk av svensktalande kvinnor som bor i Japan (de flesta i Tokyo). Speciellt för den nyinflyttade är ett medlemskap i SWEA till ovärderlig hjälp om du vill få kontakt med andra svenskor och få veta hur saker och ting fungerar i Japan.

SWEA Japan är till för både yrkesarbetande och medföljande medlemmar. Vi är både unga och äldre. Några är singlar andra har familj med småbarn, skolbarn eller vuxna barn kvar i Sverige. Den minsta gemensamma nämnaren är att vi är kvinnor och vi talar svenska - men det är inte nödvändigtvis vårt modersmål!

Vi vill göra vår tid här i Japan så trevlig och minnesvärd som möjligt. Vi har ett ganska omfattande aktivitetsprogram och ett antal intressegrupper. Du kan följa med på: studiebesök, utflykter, fikaträffar, lunchträffar eller middagar på stan, japansk matlagningskurs eller bokklubbens träffar. Andra måndagen varje månad har vi fikaträff på Starbuck's i Roppongi "bara" för det stora nöjet att få träffas och prata svenska.

Hör av dig till vår fadderansvariga - det finns alltid plats för fler! 

MER ATT LÄSA
Råd inför flytten till japan >>
Tre olika kvinnor berättar om tre olika vardagar i Tokyo >>

Platsinformation >>


KONTAKT
Jeanette Steenbrink  Ordförande SWEA Japan  japan (at) swea.org

Åsa Henning Medlemsansvarig SWEA Japan sweajapan (at) gmail.com 

Nina Lee
Fadderansvarig SWEA Japan sweajapan (at) gmail.com