BESÖK I KÅKSTADEN MED ÅRETS SVENSKA KVINNA 2005, INGRID LE ROUX
En av utflykterna som ordandes i Kapstaden var en besök i Kapstadens största kåkstad Khayelitsha och ett besök hos Philaniprojektet som drivs av Swean Dr Ingrid Le Roux, årets svenska kvinna 2005.

Indrid är läkare och jobbar med att försöka hjälpe de afrikanska kvinnorn som bor ute i Khayelitsha. De flesta bor i skjul byggda av plåt och plast, många utan både vatten och avlopp. Många kvinnor är smittade med aids och detta i sin tur leder till att många barn också är sjuka. Mycket pengar till mat finns inte varför många barn också leder av näringsbrist. För att skydda barnen och ge dem en framtid behöver mammorna utbildning och en inkomst. Mammorna behöver också lära sej hur man kan laga bra och näringsrik mat med de få pengar de har.

På centret får kvinnorna också lära sej att väva och jobba med textiler, på detta sätt kan de skaffa sej en egen inkomst som det kan lägga på mat. Målet är att göra kvinnorna mer eller mindre självständiga så att de inte är beroende av mannesn inkomst.

De vill också nå ut till de kvinnor som är sjuka och föröska få dem att ta de bromsmediciner som finns. I många hem är detta något man inte pratat om, en ?förbjuden sjukdom? och ämnet är tabu. Här försöker man ge kvinnorna förståelse för medicinernas verkan, att de inte kommer att bota sjukdomen men kan bromsa förloppet så pass mycket att de hinner se sina barn växa upp.
Många av de kvinnor som fått hjälp på centret driver nu sin egen verksamhet ute i kåkstaden och försöker hitta de familjer som behöver hjälp men som inte syns. De går runt och pratar med dessa familjer och försöker få dem att också söka hjälp. En gång i månaden träffas dessa kvinnor på centret för att gå igenom sitt arbete och just denna dag när vi är på besök har de samlats till möte. Det är en härlig samling kvinnor som mest sjunger och dansar, vilken glad stämning!
Medans kvinnorna jobbar i centret blir barnen undervisade.

Efter att ha shoppat lite i kvinnornas butik åker vi ut i kåkstaden och blir ledda av två kvinnor som bor i Khayelitsha. De tar oss med till Vicky?s bed and breakfast. En mycket smart kvinna som öppnade ett bed and breakfast mitt i kåkstaden. Men vem kan vilja bo där kan man undra? Det var också en av alla de frågor hon fick när hon öppnade. Många tyckte det var en galen idé men den visade sej vara briljant! Faktiskt kom det folk till hennes bed and breakfast, studenter och människor som kom för att besöka eller jobba med Philaniprojektet. Staten bestämde sej för att ge kvinnan ett bidrag och byggde därför ett mer ordentligt hus till henne där hon kan bedriva sin verksamhet. Vicky är nu den enda i Khayelitsha som har ett tvåvånigshus! Huset är mycket litet men med många rum och rummen är väldigt fint gjorda.

|