FÖR MEDLEMMAR
Diskussionsforum
SWEA-guiden
Medlemsregistret
SWEA International
SWEA KANSLI
Du måste vara inloggad med kanslibehörighet för att kunna se dessa sidor.

office (at) swea.org
Användarnamn

Lösenord
SWEA - skräppost
Vi som arbetar med SWEA uppskattar kontakt med omvärlden. Våra e-postadresser på den här webplatsen ska däremot inte användas för massutskick i försäljningssyfte.

Läs mer >>>
SVERIGEVÄDRET


Storlek:
Belgien är ungefär lika stort som Småland med en yta på 32 545 km².

Grannländer:
Belgien omges av Nederländerna, Tyskland, Luxemburg och Frankrike Landskapet höjer
sig successivt från Nordsjökusten mot bergskedjan Ardennerna i sydöst.

Befolkning:
Belgien har cirka 10 miljoner invånare. Befolkningstäthet: 315/ km² .

Huvudstad:
Bryssel, med cirka 1 miljon invånare. Bryssel är delat i 19 kommuner

Några andra stora städer:
Antwerpen, Gent, Liege, Brugge, Namur

Språk:
Franska, flamländska och tyska.

Statsskick:
Monarki. Nuvarande kung heter Albert II. Drottningen heter Paola.

Premiärminister:
Yves Leterme

Nationaldag:
21 juli - till minne av den dag 1830, då kung Leopold svor eden som den första kungen i Belgien.

Valuta:
Euro (EUR)

El:
220 volt

Avstånd mellan två punkter:
Maximum: 280 km

Geografisk mittpunkt:
Nil-Saint-Vincent

Högsta berg:
Signal de Botrange 694 m

Medeltemperatur:
11,2 grader Celsius

Årsnederbörd:
850 mm.

Solsken:
1400 timmar per år.

Flygplatser:
Internationella flygplatser finns i Bryssel (Zaventem), Antwerpen, Charleroi och Ostende.

Religion:
Den romersk-katolska kyrkan är dominerande. Islam är en stor religion, beroende på invandringen från bl a Turkiet och Nordafrika. Därutöver finns också judar, anglikaner och andra protestantiska kristna. Samtliga är erkända religiösa samfund och får som sådana ekonomiskt stöd från staten.

Flagga:
Belgiens flagga består av tre vertikala ränder i svart, gult och rött. Mottot är "Styrka i enighet". Den belgiska staten blev en oberoende stat den 4 oktober 1830.

Största floderna:
Schelde, Sambre och Meuse.

Turistorter:
Historiskt och kulturellt intressanta är bl. a Bryssel, Brygge, Gent och Antwerpen. Ostende och flera andra kuststäder lockar många besökare, liksom området runt Ardennerna med sina fina vandringsleder. Belgien har många slott och ett flertal är öppna för allmänheten. Gamla kloster och klosterruiner lockar också många besökare, liksom landets ovanliga och vackra grottor.



Kommunikationer:

Belgiska statens järnvägar, SNCB/NMBS, har ett av världens tätaste järnvägsnät Bryssel har tre stora järnvägsstationer. Belgien har också ett av de tätaste motorvägsnäten i Europa. Spårvagn, buss och tunnelbana, MIVB/STIB i centrala Bryssel, Lijn i Flandern och TEC i Valloniet, är även de viktiga kommunikationsmedel.
AKTUELLT
(2008-12-04) Julglögg
Traditionsenligt avslutar vi SWEA-året med julglögg. I år träffas vi i Svenska Kyrkan - gå in och anmäl dig!
(2008-12-03) Kultur och julshopping i Paris
Sista anmälan är 10 november! Glöm inte att boka egna tågbiljetter...
(2008-11-22--23) Svenska kyrkans Julbasar
Till arkivet
© Copyright SWEA International, Inc - 5928 Balfour Court, Suite B - Carlsbad, California 92008 - USA - E-post: office (at) swea.org